Environmentálne škody


  • Povinné finančné krytie prevádzkovateľa za environmentálnu škodu.

     

      Od 1. júla 2012 nadobudol účinnosť § 13 zákona č. 359/2007 Z. z. o prevencii a náprave environmentálnych škôd v znení neskorších predpisov, ktorý nadobudol okrem uvedeného paragrafu účinnosť už v auguste 2007. Priniesol zásadu zodpovednosti za vznik environmentálnej škody a to zásadu - znečisťovateľ platí. Zákon ukladá prevádzkovateľovi pracovnej činnosti povinnosť zabezpečiť finančné krytie svojej zodpovednosti za environmentálnu škodu vrátane predpokladaných nákladov na nápravnú činnosť a nápravné opatrenia na odstránenie environmentálnej škody, ktorá môže byť spôsobená jeho pracovnou činnosťou, a to nepretržite po celý čas prevádzkovania pracovnej činnosti.

     

      Za stanovenie výšky finančného krytia - limitu zodpovedá samotný prevádzkovateľ a ten si musí uvedomiť, že keď k environmentálnej škode príde, náklady na jej odstránenie a uvedenie životného prostredia do pôvodného stavu môžu byť v takej výške, ktorá je schopná zlikvidovať nie len malú, ale aj stredne veľkú, či veľkú firmu. Konatelia firiem by si mali byť vedomí svojej osobnej zodpovednosti v tejto veci a k zodpovednosti za EŠ by mali pristúpiť zodpovedne.

     

      Naša firma Vám preto odporúča, dať si vypracovať analýzu rizík odborne spôsobilej osobe, ktorá Vám stanoví minimálnu výšku finančného krytia a tým úsporu nákladov na jej krytie. Finančné krytie je možné zabezpečiť prostredníctvom poisťovne cez poistenie environmentálnych škôd, okrem poistenia sa za finančné krytie považujú aj iné finančné nástroje ako napr.: banková záruka, ale podmienky tejto záruky sa musia dohodnúť s bankou.